Algarve

Kartografické údaje

Slovo Algarve pochází z arabštiny a znamená „západ“ (ve středověku bylo Algarve nejzápadnější výspou arabského impéria), dnes se jedná o nejjižnější část pevninského Portugalska. Algarve je při rozloze 5.412 km2 a s téměř 500.000 obyvateli jednou z nejdůležitějších turistických oblastí Portugalska i celé Evropy. Pro zdejší středomořské klima jsou charakteristické mírné a krátké zimy a dlouhá, suchá, teplá letní období. Algarve je omýváno Atlantickým oceánem, jehož průměrná teplota se v letním období pohybuje mezi 200 - 230C. Algarve se může pyšnit nádhernou přírodou, malebnou krajinou, vynikající kuchyní a středověkými městečky. Algarve je dnes třetí nejbohatší oblastí Portugalska.

Na severu Algarve sousedí s portugalskou oblastí Alentejo, ze západu a jihu je omýváno Atlantickým oceánem a na východě sousedí se Španělskem, kde řeka Guadiana představuje přirozenou hranici mezi oběma zeměmi. Nejvyšší bod Algarve hora Fóia (902 m.n.m.) se nachází v pohoří Serra de Monchique. Hlavním městem Algarve je Faro s mezinárodním letištěm. Mezi další důležitá města se řadí Vilamoura, Albufeira, Portimão, Lagos, Silves, Loulé či Tavira. Nalezneme zde dvě důležité řeky - Arade, která ústí do oceánu v Portimão a Guadiana, která lemuje hranici mezi Portugalskem a španělskou Andalusií.

Něco málo z historie

Už v historii měl tento region svou osobitost a možná až tvrdohlavost. Nejjižnější část portugalského království, nejjihozápadnější oblast Evropy, byla ještě ve středověku pro mnohé konec světa. Algarve bylo místem, kde se potkávaly antické kultury, kam Římané přinesli jazyk a latinskou kulturu, kde Arabové panovali až do poloviny 13. století a kde také rozvíjeli svou vzdělanost, obchod, zemědělství a umění. Křesťané zde již počátkem 15. století započali se zámořskými výpravami, které otevřely Evropanům nový, do té doby jen málo prozkoumaný svět. Právě odtud vyplouvaly první karavely na neznámé a daleké cesty. Zde vznikala bohatá obchodní města, zakládaly se trhy s otroky a nacházela se známá námořní škola a centrum kartografie. V roce 1755 bylo Algarve silně poškozeno zemětřesením a následnou vlnou tsunami . Po celá staletí byly hlavním zdrojem obživy zemědělství a rybolov. Ve 20. století se začal rozvíjet cestovní ruch, který se stal nejdůležitějším příjmem pro místní ekonomiku. 

 

Algarve dnes

Dnes je Algarve rozděleno na Sotavento, východní část a Barlavento, část západní. Nalezneme v nich přírodní parky, pohoří, pobřeží lemované okrovými pískovcovými skalisky, blankytnou oblohu zbarvenou doběla jen bílými křídly racků, bílá městečka s úzkými uličkami poznamenaná arabskou architekturou, větrné mlýny, modré a žluté okraje okenic venkovských domů. Tyto barvy měly obyvatele usedlosti chránit před zlými nařčeními a uhranutím. Arabské dědictví nalezneme všude kolem nás: bílé, krajkované komínky, ploché střechy, artézské studně, citroníky, mandlovníky, fíkovníky a středověké hrady. Na východním pobřeží se nachází desítky druhů ohrožených druhů ptactva, laguny a národní park Ria Formosa. Na západě surfařské školy, vysoké vlny, černá skaliska a panenské pláže v národním parku Costa Vicentina. V pohoří potkáte oslíky prohýbající se pod svým nákladem, korkové duby a presunto, vynikající sušenou šunku z černých prasat, kterou můžete zapít medronho, tamní typickou pálenkou.